Toimetised

Prindi

Lisaks Käsmu Meremuuseumi Toimetistele, mida paberil ilmunud 8 numbrit on muuseumi ja Käsmuga seotud palju huvitavaid artikleid ja trükiseid, mida siin ka jõudumööda püüame kajastada. 

Jüri Vendla raamat. "Unustatud merereisid". Eestlaste hulljulged põgenemised üle Atlandi 1940. aastate teisel poolel. Varem kirja panemata seiklusrikas, samas traagiline lõik eesti rahva ajaloos – eestlaste Rootsist järelpõgenemine üle Atlandi vabasse maailma väikestel laevukestel 1940. aastate lõpul. Ligi viiekümnest viikingireisist rääkiv raamat tugineb ajaloolistele faktidele ja konkreetsetele mälestustele. Kui N. Liidu saatkond Rootsis 1945. aasta suvel kategoorilises toonis teatas, et alustatakse kõigi kodanike kodumaale saatmist ja Rootsi riigi välismaalaste komisjon andis teada, et soovib põgenike kojupöördumist, oli eestlaste ainuke võimalus lahkuda Rootsist oma laevaga. Pandi kokku viimased kroonid ja öörid ning osteti päevinäinud puust kalalaev või rannasõidupurjekas, millega pärast merekorda kõpitsemist purjetati vastu ettenägematutele raskustele. Soov elada vaba inimesena mõnel vabal maal oli suurem kui surmahirm merel hukkumise ees. On uskumatu, et põgenike hulgas oli inimesi, kes kirjutasid päevikusse mõned read isegi siis, kui torm laevukese kallal ragistas. Et järeltulevad põlved teaksid…Selles raamatus puutute te kokku enneolematu vaprusega. Ja kogete: õnn jääb nendega, kes on meelekindlad ega kaota usku.

Käsmukate vaprast meresõiduraamatust "Purjetamine vabadusse" - meremees Aarne Vaik ja jahikapten Meelis Niinepuu rääkisid raamatust "Purjetamine vabadusse", mis räägib Eesti inimeste uskumatust seiklusest Atlandi ookeanil.

 FILM «Ahto. Unistuste jaht»  - Käsmuka AHTO VALTERI elust ja meresõidust   
Jaanis Valgu dokumentaalfilm «Ahto. Unistuste jaht». Film toob vaataja silme ette ühe mehe elu ja meremeheks kasvamise loo, tema kujunemisprotsessi selleks, kes ta oli ning maailma, millega tal tuli rinda pista, et selleni jõuda.