Muuseum

Prindi

plaan eesti.jpg

Käsmu Meremuuseumi ala
Käsmu Meremuuseumi ala
Allikas: 
Aarne Vaigu erakogu

Muuseumi territooriumil leidub ka õues rida vaatamisväärsusi. Muinsuskaitse all olev muuseumimaja paikneb rannas väikesel neemeninal ja siin on merehorisonti rohkem kui 180 kraadi. Siinsamas neeme otsas asub Käsmu tuletorn. See on üks kahest Eestis säilinud puust tuletornist. Tuletorn oli Käsmu lahte sissesõitmiseks ning see ehitati Käsmu merekooli initsiatiivil, et sügisel, kui laevad koju tulid, oleks neil lihtsam oma kodusadamat leida...

Kaks objekti on territooriumile jäänud nõukogude ajast. Üks neist on tsemendist hirv. Kunagi oli maanteede ääres analoogseid kujusid terve hulk, nüüd on see üks vähestest alles jäänutest. Kuju ise on restaureeritud ja selle all olev suur kivi kannab 2013 suvest  siinsel laevaehitusplatsil ehitatud viie purjelaeva nimetahvleid. Teine objekt, mis alati lastele meeldib ja ronimiseks sobib, on 15 meetri kõrgune remonditud piirivalvetorn – kõrgus on inimesi ikka meelitanud. Sealt ei lahkunud valvel olev nõukogude sõdur 50 aasta jooksul ööl ega päeval – lakkamatult jälgiti, et eestlased Nõukogude Liidust vehkat ei teeks. 

Õuel on säilinud piirivalvurite õpetamise platsist osa, kus on betooni sisse jäädvustatud piiririkkujate jäljed. Seal on ka loomade jäljed – juhuks, kui mõni loom tuleb ilma loata üle piiri, et vene sõdur teeks ikka põdra ja karu jälgedel vahet. Lisaks on õues veel juurviljakelder, mis oli kasutusel ka tsiviilkaitse staabina ning maa sees on metallist tsistern, mis oli mõeldud ohvitseride varjendiks. Luugid käivad sellel kõik hermeetiliselt kinni, aga ühtegi õhutoru küll ei ole, nii et seal oleks nad lämbunud mõne tunni jooksul.

Territooriumil toimuvad erinevad muuseumi üritused, külakonverentsid, teemapäevad, kontserdid ja näitused. Soovi korral võib siin tähistada tähtpäevi, on olemas suitsusaun, suitsuahi, istumiseks kohandatud vana paat ja lehtla. Muuseumi territooriumil on vaba WiFi.  

Aeropanoraami näed siit: www.estonia360.ee/kasmu_sadam

Saksa TV filmiklip: http://www.ardmediathek.de/tv/Reisen/Eine-Reise-durch-Estland/hr-fernseh...(link is external), (algus Käsmu Meremuuseumi kohta on 39:00) 

nike air max 90 grey