Kõu Valter 1907 - 2004

Prindi

Kaugesõidukapten
Mikenbergi talu
Sündis 15.11.1907 Käsmus, kus isa kapten Rudolf Valter oli Käsmu merekoolis õpetaja, vennad Ahto ja Jarilo väljapaistvad meremehed. Lõpetas tüürimehe klassid Käsmu merekoolis. Kaugesõidukapteni kutse sai Tallinna merekoolist 1939. KLO ühe uuema auriku „Hildur“ kapten. Emigreerus USA-sse, kus jätkas meresõitu kõrge eani. Suri Floridas 07.12.2004. aastal.

 

"Meie Elu" 2.12.1982

artikkel: Kapten Kõu Walter 75

15. nov tähistas oma juubelisünnipäeva Merritt Island Floridas kapten Kõu walter. Ta sündis Käsmus kapten Rudolf ja ema Leena pojana. Lõpetas Tallinna Reaalkooli. 1930 a. augustis sõitis ta oma venna Ahtoga väikeses purjepaadis üle ookeani, sünnitades palju tähelepanu ja kõmu ajakirjanduses. Nad saabusid 19. dets Miamisse. Sealt edasi Kariibidesse ja 1931 aastal New Yorki, sealt hakkas sõitma laevadel kauges idas. 1934 tuli tagasi Eestisse, kus teenis aega mereväes. Abiellus Klarissa markvelliga, sellest abielust on neil 3 tütart: Aloha, Maia ja Helme. Lõpetas merekooli 1939 ja sõitis Rangi kompanii laevadel, alul tüürimehe ja siis kaptenina, kuni venelased Eesti üle võtsid. Siis sõitis Helsingi ja Tallinna vahet põlevkivi laadungiga, kuni avanes võimalus oma pere kaasa võtta. Laeva pommitati, ta parandas laeva ja põgenes perega Rootsi. Riskis veelkord tagasi minna ja Soomest 964 eestlast - põgenikku Rootsi tuua. 1945 aastal juuli kuus, 48 jalases purjepaadis, oma perega, algas jälle, teistkordselt, reis üle Inglismaa ja Hispaania, üle ookeani otse Miamisse, kuhu jõuti Lõikus-tänupühal. Töötas jälle venna Ahtoga laevadel ja 1953-1958 Miami ülikooli juures okeanograafia alal. Peale selle St. Thomases sadama lootsina. Selle järel 3 aastat Kariibides ja kauges idas, kuni Vietnami sõja lõpuni. Saabudes tagasi Miamisse töötas "Alco Internationalis", kuni jäi puhkepalgale. 
Kõu Walter on isiksus, kelle eeskujul nii paljud eestlased põgenesid väikestel paatidel üle ookeani vabasse maailma, Ameerikasse omale uut kodu rajama. Tänu, õnne ja tervist juubilarile.

 

 

Talu: 
Laev: 
Inimese perekonnanimi: