NÄITUS Dagmar Normet - vanaema õunapuu otsas

Prindi
Aeg: 
Teisipäev, 29 Juuni, 2021 - 16:00 kuni Kolmapäev, 15 September, 2021 - 16:00

100 aastat lastekirjaniku sünnist

Dagmar Normet (13.02-16.10.2008) sündis Tallinnas keskklassi perre, kus haridus oli suure au sees. Näiteks keeli hakati lapsele õpetama maast-madalast ja see avas teadmiste himulisele tüdrukule muu maailma üsna varakult.

Koolitee algas Tallinna 23. Algkoolis, jätkus Saksa Tütarlaste gümnaasiumis ning seejärel Anna-Tõrvand-Tellmanni Inglise Kolledžis. Liikumishuvilise neiul, kes oli legendaarse võimlemispedagoogi Ernst Idla suur jünger, oli tollal raudkindel soov edasi õppida Tartu Ülikooli Kehalise Kasvatuse Instituudis. Sõja tõttu jäid siinsed õpingud küll pooleli, ent jätkusid tagala-aastatel Uljanovski Pedagoogilises Instituudis vene keelt ja kirjandust tudeerides. 1945.aastal lõpetas Dagmar Tartu Riikliku ülikooli kehalise kasvatuse õpetajana. Alates 1956.aastast sai noorest naisest vabakutseline kirjanik, sest tõmme kunsti- ja kirjandusmaailma osutus kehakultuurist siiski võimsamaks.

Sellesse aega jääb ka õnnelik avastus – Käsmu! Kalurikülast sai pikkadeks aastakümneteks nii suvitus-kui loomepaik, sealhulgas ka kuulsa Une-Mati sünnikodu. Üheskoos hea sõbra Siima Škopiga sündisid imelised raamatud, mida oli põnev lugeda ja vaadata nii suurtel kui väikestel. Inspireerivaid tööjutte jagus nii kirjutuslaua taha kui seenemetsa ja ühiselt lapsi-lapselapsi kantseldades saadi järjest paremini aru ka nende hingeelu sügavustest. Sest põngerjad tulid neis lugudes välja ülimalt loomulikud – nii sõnas kui pildis.

Ent väikesed inimesed avanevad erinevalt(nagu suuredki!) ja mitte alati pole lihtne nendega ühist keelt leida. Nii ei pidanud vanaema Dagmar paljuks kõikvõimalikke mänge kaasa teha, joosta ja hüpata ning vajadusel kasvõi õunapuu otsa ronida. Sest tema eesti keelde tõlgitud Mira Lobe „Vanaema õunapuu otsas“ andis selleks piisavalt julgust!

Dagmarile meeldis väga muuseumis käia ja siinse rahvaga suhelda, tutvustada seda toredat kohta oma külalistele. Külalisi käis tal aga tõesti palju, sest võõrustaja avatud olek ja lahke meel mõjusid tõelise magnetina. Nagu ka tema looming, millest väike osa armastatud muuseumi seintel ja ekraanil nüüd taaskord elustub.

Dagmar Normet on kirjutanud lastenäidendeid, kuuldemänge, operetilibretosid ja telelavastuste tekste.

Raamatuid: „Maalesõit“ 1948; Me ehitame maja“ 1957; „Delfiinia“ 1975; „Une-Mati, Päris-Mati ja Tups“ 1979; „Une-Mati Rannakülas“ 1986; „Ernst Idla-võlur Tallinnast“1991; „Avanevad uksed“ 2001; „...ainult võti taskus“ 2004

Filmistsenaariumid: „Vallatud kurvid“ 1959 ja „Ohtlikud kurvid“ 1961 (koos Sandor Sterniga)

Tõlkeid: Mira Lobe „Vanaema õunapuu otsas“ 1973; Mira Lobe „Hiir kipub välja“ 1984; Christine Nöstlinger „Vahetuslaps“ 1990

Kutsume kõiki väikesele näitusele Käsmu Meremuuseumisse, Näituse avamine on 29.06.2021, kell 16. Olete oodatud!

Armastatud kirjaniku sünnipäevale pühendatud Kirjanike Liidu lastehommiku kuulamise link

kasmu kaas.jpg

Dagmar Normeti "Une-Mati rannakülas", Siima Škopi tagakaane illustratsioon
Dagmar Normeti "Une-Mati rannakülas", Siima Škopi tagakaane illustratsioon
Allikas: 
Aarne Vaigule kingitud pühendusega raamatu tagakaas

IMG_7838.JPG

Dagmar Normeti näituse avamisel  - Tiina Lauliku sõnavõtt
Dagmar Normeti näituse avamisel - Tiina Lauliku sõnavõtt
Allikas: 
Aarne Vaigu erakogu; foto Triin Saks

IMG_7836.JPG

Hetk näituse avamiselt, Aarne Vaik meenutab Käsmu legendaarseid suvitajaid
Hetk näituse avamiselt, Aarne Vaik meenutab Käsmu legendaarseid suvitajaid
Allikas: 
Aarne Vaigu erakogu, foto: Triin Saks

IMG_7833.JPG

Hetk Dagmar Normeti näituse avamisel
Hetk Dagmar Normeti näituse avamisel
Allikas: 
Aarne Vaigu erakogu; Triin Saks