Oskar Tiidemann 1874-1963

Prindi

Kaugsõidukapten
Lainela talu / Lainela Oskar
Sündis 30.08.1874 Käsmus. Eesti Vabariigi ja Käsmu üks tuntumaid merendustegelasi. Õppis Käsmu ja Odessa merekoolides. Kaugesõidukapteni kutse sai Vladivostoki merekoolist. Sõitis paljude riikide laevadel, osales Vene-Jaapani sõjas sõjalaeva navigatsiooni ohvitserina. Eesti Vabariigi loomisel oli mereasjanduse peavalitsuse direktor. Käsmu laevaomanike laevaäri looja ja tegevdirektor. Viimase sõja ajal Veeteede Ameti juhataja (Käsmu purjelaevastiku grand old man Joosep Kristenbruni väimees). Emigreerus 1944 Ameerikasse. Oskar Tiidemann suri 29. 04. 1963.a. Torontos, Kanadas.

 

Ajalehe artikkel.
31.08.1934
„Waba Maa“ / Kapten O. Tiedemann 60=aastane.
Mees, kes kaks korda ümber maailma sõitnud.

Täna, 31. augustil pühitseb Käsmu Laevaomanike laevaäri direktor Oskar Tiedemann oma 60-aastast sünnipäeva. Ta sündis 1874. aastal Käsmus, kus Ta üles kasvas. Juba noorest põlvest läks ta merele. Algas oma karjääri purjelaevadel. Oli sõiduaeg täis, astus O. Tiedemann Käsmu merekooli. Tüürimehena sõitis mööda maailmameresid ja Odessas sooritas kaugesõidu-kapteni eksami.
Vene ajal teenis“Dobrowolnõi flotis“ 18 aastat, olles 12 aastat selle laevaseltsi laevade kapteniks. Pikemat aega sõitis ta Kauge-Ida ja Liibawi-New Yorgi vahet reisilaeva kaptenina. Vene-Jaapani sõja ajal Tsusima lahingus, oli sõjalaev „Urali“ vanemaks navigatsiooni ohvitseriks.
Eesti vabadussõja ajal siirdus kodumaale, kus hakkas meie mereasjandust organiseerima. Tema organiseeritud on praegune veeteede valitsus, mis omalajal tegutses Mereasjanduse peavalitsuse nime all. 7 aastat juhtis ta riikliku laevasõidu ametit. Kapten O. Tiedemanni teene on, et meil kaidel on suured laod, et meie sadam on eeskujulikult sillutatud.
Nüüd töötab kapten O. Tiedemann juba kauemat aega Käsmu laevaomanikkude laevaäri juhina. Kui ta sellele kohale asus, osteti esimene aurik „Nemrac“, nüüd on aga sellel laevaseltsil juba 7 aurikut ja peale selle rida purjekaid ning mootorlaevu. Ka selleettevõte õitseng tuleb kirjutada juubilari arvele. Kapten O. Tiedemann on juhtiv tegelane meie laevanduse alal. Ta on kaubandustööstuskoja laevasõidu sektsiooni abiesimees ning abiesimeheks ka laevajuhatajale seltsis.
Hoolimata aastate koormast on kapten O. Tiedemann endiselt värske ja jõurikas töömees, kes meie mereasjanduse alal veel paljugi ära suudab teha.

 

VES 2.5.63 (1).png

Vaba Eesti Sõna / kaastundeavaldus
Vaba Eesti Sõna / kaastundeavaldus
Allikas: 
VES 2.5.63

 

Air Max 95 20th Anniversary Flyknit

Talu: 
Laev: 
Inimese perekonnanimi: