Siima Škopi näituse saateks
18. juunil möödub 100 aastat armastatud kunstniku Siima Škopi sünnist, kelle imekaunid pildid Lumivalgekesest, Pöial-Liisist, Une-Matist, Cosetteist on kaunistanud mitme eestlaste põlvkonna lapsepõlve.
Alustanud juuksuriõpilasena peale Tallinna Juudi Gümnaasiumi lõpetamist 1938.a. leidis ta tänu ühe sõbra soovitusele tee skulptor Voldemar Melliku joonistuskursusele. Siit algas tema pikk, mitmekülgne ja väga viljakas kunstnikutee graafikuna, plakatistina, raamatukunstnikuna.
Siima Škop on tuntud peamiselt lasteraamatute illustreerijana. Juba 3 – s põlvkond lapsi elab sisse tema värviküllastele, hingestatud muinasjutu illustratsioonidesse. Rohke portreelooming annab tunnistust suurest huvist inimese ja tema kujutamise vastu. Alates lastest ja lähedastest on tema kunstnikukäsi jäädvustanud eriilmelised ja isikupärased portreed oma kaasaegsetest sh tuntud kultuuritegelastest.Ta valdas meisterlikult nii pliiatsit kui ka pintslit.
Praegune näituse väljapanek Käsmu inimestest ulatub tagasi möönud aegadesse, kui 1962 aasta suvel Siima koos perega esimest korda õdusas kalurikülas omale suvekodu leidis. Käsmus, kus tollel ajal liikus hommikusel udusel külateel lehmakari ja kus naabrimees käru krigisedes ranna poole tõttas ..., selles kalurikülas sündisid paljude aastate jooksul pildid merest, lilledest, Käsmu inimestest aga samuti koostöös kirjanik Dagmar Normetiga lasteraamat "Une-Mati, Päris-Mati ja Tups" 1979.
Paljud Siima Škopi maalitud portreed ja ka looduspildid ehivad Käsmu inimeste kodusid, suure meistri poolt loodud killuke minevikuradadelt elustub meie silme all taas ehedalt ja värskelt.
Tänan Käsmu inimesi imelise väljapaneku eest!
Zoja Mellov, Siima Škopi tütar
Fotod avamis ürituselt: