Fotoarhiiv

Prindi

Fotoarhiivi indexi ehk Käsmu laevade, talude ja inimeste otsimise abimehe leiad lehekülja lõpu osast!

Aarne Vaigu fotoarhiivis on teadliku ja pikaaeagse kollektsioneerimise tulemusena väga põhjalikult esindatud erinevad teemad: kohalike elust-olust, rannikualal elanud inimeste argipäeva toimingutest, peredest, merekoolist ja laevaehitusest, purjekatest, aurulaevadest, suvitajatest ja loodusvaadetest. Kogu oluliseim teema on merendus. Eesmark on avaldada kogu fotokogu digitaliseeritult. Alustame teemadena: Käsmu aurulaevad, Käsmu kaptenid, Käsmu purjelaevad, Käsmu Merekooli lennud, Käsmu perekonnad jne.

Aarne Vaik:

Fotod ja postkaardid on olnud menukad nende ilmumise päevast saati. Esimesed postkaardid olid nn suveniirkaardid linnade vaadetega, mida saadeti reisil olles. Hiljem ilmusid need juba kõikvõimalike soovide ja sündmuste märkimiseks. Vaevalt leidub tänapäeval mõnda elu- või huviala, mida ei oleks postkaartidel kajastatud ja mis poleks kollektsioneerimise objektiks.

Käsmu teema postkaartidel hakkas mind huvitama ajaloo aspektist, kui olin pööningult leidnud kaardi 20. sajandi alguse Käsmu vaatega. Nüüd on minu kogus umbes 1000 fotot ja postkaarti ning ma tean, et see pole veel piir. Näiteks Tartu Ülikooli raamatukogu fotokogus on umbes tuhat Käsmu-teemalist stereofotot endise botaanikaaia direktori Edmund Russowi kogust.

Ott Sandrak:

Filokartia ehk postkaartide kogumine, iseäranis vanade vaatekaartide kogumine, on üks tänuväärt tegevus, sest igaüks neist võib osutuda ainulaadseks ja ainukordseks, talletades ja ka edastades läbi aja unikaalset informatsiooni. Vaatepostkaarte ei produtseerinud mitte ainult professionaalsed päevapiltnikud ja kirjastajad, postkaartidena ilmutasid-vormistasid oma õnnestunud ülesvõtteid ka amatöörfotograafid – ikka selleks, et jagada posti teel rõõmu toredast pildist. Sama tunnet jagab teilegi – nüüd küll juba interneti teel – Aarne Vaik, "mees nagu muuseum", kõige muu hulgas filokartist, pigem aga "filokäsmist". Aastakümnete jooksul hoole ja armastusega kogutud koduküla piltpostkaartidelt vaatavad vastu vana kuulsa kaptenite küla inimesed ja laevad, ehitised ja loodus.
Kena sukeldumist Käsmu kuldaega!

Käsmu laevade, talude ja inimeste otsimise abimees

Siin all avaneb Käsmu laevade, talude ja inimeste otsimise abimees. Siit leiad küla ajaloo. Terminite järel olevad numbrid näitavad kirjete arvu. See sõltub sellest palju sisestada on jõutud. Head otsimist!

Huvitavat Käsmust

Prindi

Kultuurimälestiste riikliku registri otsimisakna leiad siit: register.muinas.ee Käsmu objektid leiad kui aadressiks paned Käsmu ja vajutad otsi. Registri üldlehekülg: register.muinas.ee

Ajalooarhiivi andmebaasid leiad: rahvusarhiiv.ra.ee/ehaest/andmebaasid Näiteks on väga huvitav Fotis: www.ra.ee/fotis/ Päringu Käsmu tulemused leiad siit.

Rahvusraamatukogu otsinguportaali leiad: www.nlib.ee

Loodusobjektid leiad EELIS-est: loodus.keskkonnainfo.ee/WebEelis/infoleht.aspx kui vasakus ülal nurgas olevasse otsiaknasse toksida Käsmu.

Artikleid

Ajakirjas "Kalastaja" Raine Kalgre artikkel Käsmu järvestajakiri.kalastaja.ee

Eesti Entsüklopeedia Käsmu Meremuuseumist: entsyklopeedia.ee/artikkel/käsmu_meremuuseum